Planujesz wyjazd do Tajlandii i już teraz zastanawiasz się, jak rozwiązać kwestię Internetu? Jeżeli jesteś aktywnym użytkownikiem mediów społecznościowych i komunikujesz się ze znajomymi za pośrednictwem Messengera lub Instagrama, ten poradnik jest dla Ciebie! Zobacz, jakie masz możliwości, jeżeli chodzi o Internet w Tajlandii i która opcja jest najbardziej korzystna pod względem finansowym.
Roaming w Tajlandii — czy to dobry wybór dla polskiego turysty?
Korzystanie z Internetu w Tajlandii może okazać się bardzo dużym obciążeniem dla portfela — zwłaszcza jeżeli turysta korzysta z roamingu polskiego operatora komórkowego. Jeżeli przez przypadek nie wyłączysz transferu danych, może okazać się, że sam Internet będzie kosztował cię więcej niż organizacja podróży. Dzięki międzynarodowej współpracy między operatorami korzystanie z roamingu jest korzystne w niektórych miejscach na świecie, np. na terenie Unii Europejskiej. Co za tym idzie, jeżeli wyjeżdżasz do Niemiec czy Francji, nie musisz obawiać się, że poniesiesz dodatkowe koszty. Tajlandia to kraj, który nie należy do UE, dlatego usługa roamingu może wiązać się z dodatkowymi opłatami — zależnie od wybranego planu taryfowego.
Ile kosztuje roaming w Tajlandii?
Polscy operatorzy naliczają dodatkowe opłaty za korzystanie z transferu danych. Stawki są różnorodne w zależności od firmy, niemniej w każdym przypadku musisz liczyć się z wysokimi kosztami usługi. Przykładowo, jedna minuta rozmowy kosztuje zazwyczaj powyżej 6 zł. Wysłanie SMS-a wiąże się z opłatą ok. 1,5 zł. MMS-y są na ogół dwukrotnie droższe. A jak to wygląda z transmisją danych? Za 1 MB zapłacisz ponad 40 zł! A na ile starcza taka ilość danych? Może Cię to zdziwić, ale jedna minuta wideorozmowy prowadzonej na Messengerze pochłania średnio 15 MB! Jak widzisz, korzystanie z roamingu jest całkowicie nieopłacalne i może spowodować, że dostaniesz bardzo wysoki rachunek za telefon. Jeżeli nie chcesz dopuści do takiej sytuacji, Wyłącz roaming w ustawieniach smartfona i wyjmij kartę SIM.
Jak poradzić sobie bez karty SIM w Tajlandii? Sposoby na tani Internet
Osoby, które planują wyjazd do Tajlandii, mogą wybrać jedną z trzech opcji korzystania z Internetu. Oprócz wspomnianego roamingu mają do wyboru: lokalną kartę SIM, kartę eSIM, przenośne hotspoty WiFi oraz publiczne WI-FI. Które rozwiązania wydaje się najlepsze z perspektywy polskiego turysty? Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jaki sposób korzystasz z Internetu. Jeżeli potrzebujesz sieci tylko do sprawdzenia lokalizacji czy wyszukania miejscówki gastronomicznej, możesz opierać się na publicznym WiFi. W większości przypadków to jednak za mało. Aby mieć stały kontakt z bliskimi i możliwość przeprowadzenia z nimi wideorozmowy, zdecyduj się na kartę eSIM lub lokalną kartę SIM.
Lokalna karta SIM a karta eSIM — różnice
W obu przypadkach warto sprawdzić ofertę wybranej firmy telekomunikacyjnej przed wyjazdem. Jeżeli chodzi o lokalną kartę SIM, możesz ją zakupić w kiosku, sklepie ogólnospożywczym czy na lotnisku. Turyści chwalą sobie szeroką dostępność kart SIM w Tajlandii, przy czym zauważają, że sprzedawcy często oferują zawyżone ceny za pakiety SIM. Dużym problemem są także wadliwe karty. Aby mieć pewność, że zakupiłeś sprawną kartę, powinieneś skorzystać z usług lokalnego operatora lub innego sprawdzonego sprzedawcy. Dla turysty, który nie zna języka, może to być sporym utrudnieniem — nie mówiąc już o czasie poświęconym na znalezienie punktu sprzedaży.
Jeżeli nie chcesz tracić czasu na zakup karty SIM u lokalnego usługodawcy, zdecydowanie lepszym wyborem jest kupno karty eSIM jeszcze przed wyjazdem. Taka karta działa na podobnej zasadzie co zwykła fizyczna karta SIM, przy czym nie wkładasz do urządzenia plastikowego chipa, tylko pobierasz dedykowane oprogramowanie na telefon. Możesz to zrobić jeszcze przed wyruszeniem do Tajlandii, np. na stronie.
Karta eSIM czy lokalna karta SIM — jaki Internet w Tajlandii wybrać?
Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kupno lokalnej karty SIM nie powoduje, że wiążesz się umową z operatorem. Otrzymujesz numer lokalny, z którego możesz wykonywać połączenia i wysyłać SMS-y podczas podróży. Niestety, na tym kończą się zalety. Posiadanie fizycznej karty SIM, zwłaszcza podczas dłuższego pobytu w Tajlandii, może być dość problematyczne. Podstawową wadą tego rozwiązania jest konieczność wyjęcia polskiej karty SIM i trzymania jej w bezpiecznym miejscu.
Równie problematyczna jest konieczność doładowania pakietu SIM. Jeżeli wyczerpie się podczas podróżowania po bardziej odległych rejonach kraju, może okazać się, że zostaniesz pozbawiony Internetu. Warto przy tym zaznaczyć, że turyści są najbardziej narażeni na oszustwa — zwłaszcza kiedy kupują pakiety Internetu w Tajlandii na lotnisku. Weź także pod uwagę, że lądując w Tajlandii będziesz przez pewien czas całkowicie odcięty od rodziny i znajomych z Polski — dopiero kiedy zakupisz lokalną kartę powiadomisz bliskich, że doleciałeś na miejsce. Oczywiście, możesz skorzystać z publicznego Wi-Fi, niemniej niech się za to za sobą ryzyko wycieku danych.
Jakie są typy kart SIM w Tajlandii? Internet dla polskiego turysty
W Tajlandii Istnieją dwa główne rodzaje kart SIM — Prepaid oraz Postpaid. Karty Prepaid, czyli na doładowanie, są najczęściej wybierane przez turystów. Ich główną zaletą jest to, że nie trzeba podpisywać umowy — wystarczy kupić kartę z Internetem i używać przez wyznaczony czas. Najpopularniejsze sieci to: AIS, DTAC oraz TrueMove. W każdym przypadku turyści mają do wyboru karty na okres 8,15 oraz 30 dni, przy czym DTAC ma najbardziej elastyczną ofertę z różną ilością danych transferowych. Opcja Postpaid jest dostępna wyłącznie dla osób, które mają wizę i posiadają miejsce zamieszkania na terenie Tajlandii. Gdzie dokładnie można zakupić takie karty? Większość turystów dokonuje zakupu od razu po wyjściu z terminalu lotniczego, co wiąże się z wyższymi kosztami. Karty SIM można jednak zakupić w wielu miejscach, w tym popularnej sieci sklepów 7-11. Turyści, którym zależy na najbardziej atrakcyjnej ofercie, powinni udać się do autoryzowanego sklepu wybranej firmy. Pamiętaj przy tym, że zgodnie z obowiązującym prawem turyści mają obowiązek okazać paszport przed zakupem karty SIM.
Czy karta eSIM jest najlepszym rozwiązaniem na Internet w Tajlandii?
Korzystanie z karty eSIM jest bardzo proste i komfortowe, ale również nie jest pozbawione wad. Główną korzyścią związaną ze stosowaniem kart eSIM w Tajlandii jest możliwość ich wcześniejszego wykupienia u polskiego usługodawcy. Biorąc pod uwagę, że technologia jest w 100-procentach cyfrowa, kartę eSIM możesz zakupić z dowolnego miejsca na śmiecie – nawet na polskim lotnisku chwilę przed wylotem. Nie musisz przy tym wyjmować karty fizycznej z telefonu, co jest dużym udogodnieniem i eliminuje ryzyko jej przypadkowego zagubienia. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie urządzenia mobilne to są zgodne z technologią eSIM. Zanim dokonasz zakupu, musisz sprawdzić, czy Twój telefon jest przystosowany do instalacji karty eSIM. Jeżeli urządzenie spełnia wszystkie wymogi, możesz cieszyć się szybkim Internetem z dowolnego miejsca w Tajlandii. Karta eSIM łączy się z lokalnymi operatorami, dzięki czemu zarówno prędkość, jak i jakość Internetu są naprawdę dobre.
Ceny za kartę eSIM i kartę SIM lokalnego operatora
Jeżeli chodzi o kwestie cen, koszt zakupu karty u lokalnego operatora i karty eSIM jest porównywalny, przy czym korzystając z eSIM masz pewność, że płacisz stałą stawkę. W przypadku lokalnej karty istnieje ryzyko, że padniesz ofiarą oszustwa i zakupisz pakiet w zawyżonej cenie. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że musisz znaleźć miejsce, w którym kupisz i dokonasz rejestracji karty, co może zająć sporo czasu. Można zatem powiedzieć, że lokalna karta SIM stanowi alternatywę dla osób, których sprzęt nie jest kompatybilny z oprogramowaniem eSIM.
Przenośne hotspoty WiFi — sposób na Internet w Tajlandii
Rzadziej spotykanym sposobem na zapewnienie sobie Internetu w Tajlandii są przenośne hotspoty Wi-Fi. W tym przypadku połączenie z Internetem następuje przez routery kieszonkowe lub modemy, które korzystają z połączeń Wi-Fi. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają do Tajlandii na dłuższy okres. Aby korzystać z takiego hotspotu musisz mieć smartfon lub laptop oraz bezprzewodowy modem. Jak wygląda korzystanie z sieci za pośrednictwem tego urządzenia? Po naładowaniu i włączeniu routera wystarczy skonfigurować ustawienia WiFi, a następnie podłączyć urządzenie do nowej sieci WiFi. Korzystanie z takiego rozwiązania ma kilka zalet, ponieważ użytkownik ma możliwość podłączenia kilku urządzeń jednocześnie.
Publiczne WiFi — internet w Tajlandii dla mało wymagających
Nie wszystkie osoby potrzebują stałego połączenia z Internetem, dlatego jeżeli im nie planujesz podróżować po odległych zakątkach kraju, możesz zrezygnować z zakupu lokalnej karty lub karty eSIM. W takim wypadku będziesz zdany na publiczną sieć bezprzewodową, która niestety rzadko kiedy jest zabezpieczona. Co za tym idzie, nie będziesz mógł bezpiecznie korzystać z serwisów bankowości internetowej, maila czy innych aplikacji, których użycie wymaga podania wrażliwych danych. Oczywiście, możesz łączyć się z takim witrynami, ale robisz to na własną odpowiedzialność.
Jaki Internet w Tajlandii wybrać?
Każde z przedstawionych przez nas rozwiązań ma swoje wady i zalety.
- Roaming jest zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem, dlatego w żadnym wypadku nie zalecamy korzystania z Internetu w Tajlandii i wykonywania połączeń za pośrednictwem karty SIM polskiego operatora. Jeżeli jednak korzystasz z telefonu bardzo oszczędnie i planujesz ograniczyć się do wysłania mniej więcej niż kilku SMS-ów, roaming — mimo że bardzo drogi — może okazać się wystarczający.
- Lokalna karta SIM jest często wybierana przez polskich turystów zważywszy na niską cenę zakupu i dobry zasięg Internetu. Tajlandia ma co najmniej trzech sprawdzonych operatorów komórkowych, którzy udostępniają pakiety na okres do 30 dni. Jeżeli zużyjesz transfer, możesz dokupić pakiet w jednym z licznych punktów usługowych. Niestety, turyści muszą uważać na miejsca, w których dokonują zakupów. Niektórzy usługodawcy oferują pakiety w zawyżonej cenie. Problemem są również defekty fizycznych kart, które ujawniają się dopiero w momencie włożenia karty do urządzenia.
- Innowacyjną alternatywą dla lokalnych kart SIM jest karta eSIM, którą otrzymasz w ciągu kilku minut na maila. Usługodawcy oferują wygodne pakiety gwarantujące bezpieczną transmisję danych. Co istotne, karta eSIM nie ma fizycznej postaci — jest dostępna w formie oprogramowania, które wystarczy pobrać na telefon i cieszyć się szybkim łączem internetowym. Niestety, mimo istotnych zalet, eSIM ma jedną wadę — nie będzie kompatybilna z urządzeniami w starszej generacji.
Dwa ostatnie rozwiązania, czyli hotspot i publiczne WiFi, są zdecydowanie najbardziej wymagające i niepewne. Modem do połączenia bezprzewodowego może się w każdej chwili zagubić lub popsuć, natomiast publiczne WiFi jest dostępne tylko w wybranych miejscach, przez co turyści nie mogą mieć pewności, czy w danej chwili połączą się z Internetem. Nie ulega wątpliwości, że dla polskiego turysty, który planuje co najmniej tygodniowy urlop, najlepszym rozwiązaniem problemu Internetu w Tajlandii będzie karta eSIM zakupiona u sprawdzonego polskiego usługodawcy.
Sprawdzone karty eSIM – gdzie kupić?
Jeżeli nie chcesz przepłacać, a jednocześnie zależy Ci na zakupie karty eSIM do Tajlandii od sprawdzonego usługodawcy, w pierwszej kolejności sprawdź opinie klientów. Osoby, korzystające z usług eSIM5 (link), zaznaczają, że kartę eSIM otrzymali już po kilku minutach od złożenia zamówienia. Na stronie można znaleźć listę wszystkich urządzeń, na które można pobrać dedykowane oprogramowanie, dzięki czemu masz pewność, że karta na Twoim telefonie będzie działać. Klienci mają do wyboru pakiety 60GB lub Bez limitu GB, dzięki czemu nie będą musieli obawiać się, że Internet w Tajlandii skończy się w najmniej oczekiwanym momencie.